Fidan çukurları en az 45-60 cm genişlikte, 75-80 cm derinliğinde açılmalıdır. Unutulmaması gerekir ki fidanlar kök civarındaki besin maddelerince zengin topraklara ihtiyaç duyarlar. Bunu sağlamak için yanmış (steril olmuş) hayvan gübresi, yüzey toprağı, kumdan oluşan ve 1:1:1 oranında hazırlanmış olan harç ile dikim sırasında dikim çukurları doldurulur.
Nemli toprakta dikim çukuru burgu ile açılacak olursa çukurun kenarı sıkıştırılmadan dolayı beton gibi sertleşecektir. Bu durumda sıkışmış olan çukurun duvarları kürek, çapa , kazmayla kırılmalı ve aşağı indirilmelidir.
Dikimden önce zedelenen veya kırılan kökler budanır ve fidanların en yukarıdaki kökleri 6-7 cm toprak yüzeyinin altında kalacak şekilde dikim yapılır. Dikimde kök boğazı mutlaka toprak seviyesinde kalmalı ve derin dikimden yani kök boğazının toprak altında kalmasından kaçınılmalıdır. Derin dikim de fidanlar tutmuş gibi görünseler de gelişmelerinden geri kalacak ,ilerleyen zaman içinde belkide kuruyacak ve yetiştirici bunun sebebini öğrenmede güçlük çekecektir.
Dikim sırasında köklerin yayılmasına ,çukurun dibine doğru yerleşmesine ve kök uçlarının yukarıya doğru kıvrılmamaına dikkat edilmelidir.Fidan bu şekilde yerleştirildikden sonra çukur 1:1:1: oranında hazırlanan harç ile doldurulur.Köklerin çevresin hava boşluğu kalmaması için toprak hafifçe bastırılır.Fidanların kök çevresi dikim sırasında çok sıkıştırılmamalıdır.Toprak gevşek yapılıysa dikimden sonra verilecek can suyu toprağın çökmesini sağlayacağı için ,sıkıştırmaya zaten gerek kalmaz.Ağır topraklarda aşırıya gitmeden sıkıştırma yapılmalıdır.Aksi halde kök çevresinde hava boşlukları oluşacak,buda kök gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.
Fidan çukurlarına Kimyasal Gübreler veya çerçöp konulmamalıdır.Çukurlara konulan bu maddeler fidanların köklerine zarar verebilir.Fidanlar dikilmeden önce Kök ve Taç budaması yapılmalıdır.Fidanın yandalları budanmalı ,budanan yerlerden aşırı su kaybını önlemek ve hastalık grişini engellemek için aşı macunu sürülmelidir.

EKİMİBİZ